سایت مرجع کنکور | وبسایت رسمی موسسه آموزشی کنکور آسان است | مقالات کنکور | منابع کنکور

با گیلنا، کنکور آسان است

انتشارات گیلنا (کنکور آسان است)

اولین مبتکر ساخت لوح فشرده آموزش کنکور و شیوه نوین تست زنی در کشور از سال 1373

مشاوره رایگان و تخصصی با استاد حسین احمدی

untitled-1-recovered.jpg

جمع بندی در دی ماه

تقریباً اکثریت افراد برای انجام کارهای مختلف با افرادی دیگر مشورت میکنند،اما میزان زمانی که برای مشورت در امور مختلف می گذارند،بستگی به اهمیت موضوع دارد.از جمله ثمراتی که استفاده از تجربه ی دیگران ویا تجارب گذشته ی خودمان دارد این است که با صرف زمان کمتر و انرژی کمتر میتوانیم به سرمنزل مقصود برسیم. استفاده از تجربه‌های گذشته خودمان یا دیگران، مقوله‌های متفاوتی را در بر می‌گیرد: استفاده از تجارب دیگران موضوعات متفاوتی را شامل میشود از قبیل:دیدن یک فیلم،انتخاب لباس،خرید یک گوشی و... در مقوله ی کنکور دادن استفاده از این تجربه ها بسیار مهم است و با استفاده از آن ها خیلی سریع تر میتوانیم به پیشرفت لازم و تراز و رتبه مورد نظر برسیم. در این مقاله قصد داریم بخشی از تجارب مفید داوطلبین سال گذشته را در اختیارتان قرار دهیم.

diring.jpg

همیشه به دنبال یادگیری باشید

یکی دیگر از داوطلبین، به عنوان یک داوطلب پشت کنکوری از تجربه خود می‌گوید؛ از اینکه در سال آخر، به جای اینکه از معلم و درس‌هایی که او می‌دهد، استفاده کند، وقت خود را در کلاس، صرف بازیگوشی و صحبت با دوستانش می‌کرد و این مباحث را در زمان دیگری مطالعه می‌نمود. همین موضوع باعث می‌شد تا وقت بیشتری از وی صرف یادگیری مطالبی شود که قبلاً درس داده شده بود.

پیشنهاد او، با توجه به این تجربه، آن است که برای صرف وقت کمتر به منظور فراگیری دروس و یادگیری بهتر و ماندگارتر، دانش‌آموزان کنکوری، حتماً سعی کنند که قبل از کلاس، نگاهی سطحی و سریع به مطالبی که احتمالاً دبیرشان قرار است درس بدهد، بیندازند. انجام این کار باعث می‌شود که دانش آموز، سر کلاس، درس را خیلی بهتر بفهمد و به درس، خوب گوش داده و از مطالبی که دبیر تدریس می‌کند، نت‌برداری کند و بعد از کلاس، چشم‌اندازی کلی از درس داده شده داشته باشد تا بتواند درس را بخوبی برای کنکور در خاطر نگه دارد

بی‌رحم باشید !

داوطلبی می‌گوید: “وقتی که تصمیم گرفتم برای کنکور مطالعه کنم، فهرستی از تمام دروس تهیه کردم و در برنامه درسی خودم برای همه آنها زمانی را برای مطالعه آنها آدر نظر گرفتم؛ اما کم کم متوجه شدم که برخی از موضوعات و درس‌های مهم را بخوبی نمی‌فهمم یا اصلاً یاد نمی‌گیرم؛ در حالی که در بعضی از درس‌های دیگر، با اینکه در گذشته در آن دروس ضعف داشتم، یادگیری خوبی دارم؛ بنابراین، برای اینکه بتوانم از زمانی که در دست دارم بهترین استفاده را ببرم، با توجه به بودجه‌بندی سؤالات کنکور، برخی از مباحث سخت را، که نمی‌توانستم خوب یاد بگیرم و کمتر در کنکور از آنها سؤال داده می‌شد و همچنین برخی از مباحث مهم را هم، که برایم سخت بود و یادگیری آن مباحث، مستلزم صرف زمان و انرژی زیادی می‌شد، حذف کردم و به جای آن، وقتم را صرف یادگیری مطالب مهمی کردم که می‌توانستم آن مطالب را در مدت باقی مانده بخوبی بخوانم.” او با لبخند ادامه داد: همین بی‌رحمی من! باعث شد که کنکور را بخوبی گذرانده و با یک رتبه خوب به هدفم برسم

عید کنکوری داشته باشید

آرش، رتبه خیلی خوبی در گروه آزمایشی علوم تجربی به دست آورد و موفق شد که در رشته دندانپزشکی پذیرفته شود. او رمز موفقیت خود را در این می‌داند که از تمام لحظات خود بخوبی استفاده کرد و اجازه نداد تا وقتش، بیهوده تلف شود؛ اما به عنوان مهم‌ترین تجربه‌اش، که وی را در رسیدن به هدف، بسیار کمک کرده است، توجه ویژه به تعطیلات عید نوروز را به همه داوطلبان توصیه می‌کند. او اشاره می‌کند که از یک ماه قبل از فرا رسیدن عید نوروز، برای این ایام برنامه‌ریزی کرده و یک هفته مانده به سال جدید، برنامه خود را طبق آخرین شرایط درسی‌اش تغییر داده است. وی تمام مدت عید را، به جز روز اول که مشغول استراحت و دید و بازدید نوروزی بود، به مطالعه دروسی گذراند که مهم بودند، و به این ترتیب موفق شد که از بسیاری از داوطلبان پیشی بگیرد

دی ماه را از دست ندهید

از آنجایی که این ایام، زمان برگزاری امتحانات دی ماه است و بسیاری از داوطلبان عزیز هم مشغول دادن امتحانات هستند، تصمیم گرفتیم که اولین تجربه را با تجربه امتحانی شروع کنیم. یکی از داوطلبین که سال قبل با یک رتبه خوب در کنکور قبول شد، به اهمیت امتحانات دی ماه اشاره می‌کند. او می‌گوید که برعکس نظر بسیاری از کنکوری‌ها، امتحانات نه تنها باعث نمی‌شود تا وقت داوطلب بیهوده از بین برود، بلکه یک توفیق اجباری و کمک مؤثر به داوطلبان برای مطالعه بهتر بعضی از درس‌هاست؛ زیرا با اینکه در مطالعه تشریحی، بیشتر روی کلیات دروس متمرکز می‌شویم، اما برای تست زدن، دانستن همان کلیات هم، لازم به نظر می‌رسد؛ از طرف دیگر، در سال‌های اخیر، توجه ویژه‌ای به یادگیری مفاهیم از طریق کتاب‌های درسی، به عنوان مهم‌ترین منبع طرح سؤالات کنکور، شده است؛ به همین دلیل، تشریحی خواندن دانش‌آموزان از طریق کتاب‌های درسی، تاثیر شگرفی در بهبود یادگیری آنها داشته است. در ایام امتحانات، خوب درس خواندن و تشریحی خواندن کتاب درسی، نتیجه کار را در کنکور بهبود می‌بخشد؛ به علاوه باعث می‌شود که مفاهیم پایه‌ای و اصلی کتاب، که گاهی داوطلبان از آن براحتی غفلت می‌کنند، به صورت دقیق مطالعه شود؛ پس اگر شما در روزهای امتحان و در مطالعه هر درسی، بخوبی در مطالب عمیق شوید، مطمئن باشید که بخش بزرگی از مشکلات شما در تست زنی در کنکور در همان درس‌ها از بین خواهد رفت.

با انگیزه باشید

داوطلب دیگری، که در حال حاضر به عنوان یک داوطلب پشت کنکوری به سختی و با جدیت، مشغول مطالعه و آمادگی برای آزمون سراسری است، به این نکته اشاره می‌کند که در هر کاری و هر تصمیمی که می‌گیرید، امید از مهم‌ترین عوامل پیشرفت و رسیدن به هدف است. او با دریغ و افسوس نسبت به سال قبل، می‌گوید که برخی از اطرافیانش با طرح موضوعات مختلف، انگیزه و امید او را برای قبولی در کنکور سال قبل تخریب کرده و از بین بردند.وی با وجود برنامه خوبی که داشت، به دلیل اینکه روحیه و امید لازم را برای رسیدن به هدف نداشت، پیوسته به این فکر می‌کرد که موفق نخواهد شد، و همین عامل باعث ‌شد تا میزان مطالعه و یادگیری او کم و کمتر شود و در نهایت او بپذیرد که در آزمون سراسری گذشته توان رقابت با داوطلبان را ندارد و باید بخت خود را در سال آینده بیازماید؛ اما وی پس از برگزاری کنکور، متوجه شد دوستانی که در شرایط درسی مشابه او بودند، ولی با جدیت و انگیزه کافی درس خوانده و امید خود را برای رسیدن به هدف از دست نداده بودند، موفق شدند تا در رشته‌ها و دانشگاه‌های مورد نظر خود به تحصیل بپردازند. او که اکنون با انگیزه و انرژی فراوان، خود را آماده کنکور می‌کند، ادامه می‌دهد که “موتور حرکت هر هدفی، امید است، و وقتی امید نداشته باشید، نمی‌توانید بخوبی درس بخوانید و اصلاً مطالب را یاد بگیرید. همیشه به خود بگویید که در شرایط خوب درسی قرار دارید و اگر خوب درس بخوانید به آرزوها و اهداف خود خواهید رسید. همین موضوع باعث می‌شود که بیشتر و بهتر درس بخوانید و مطالب هم بخوبی و برای مدت زمان بهتری در ذهن شما بماند.” او معتقد است که” برای داشتن امید کافی است که دیگران را از ذهن خود حذف کنید، با خودتان رقابت کنید و به این موضوع اصلاً اهمیت ندهید که دوستانتان، مطالب را چند بار دور کرده‌اند؛ بلکه فقط و فقط با انگیزه پیش بروید و نتیجه کار را به خدا واگذار کنید.”

caall.jpg

آزمودن قبل از آزمون

فرید، یکی از کنکوری‌های موفق سال قبل است. او، که در رشته روان‌شناسی تحصیل می‌کند، راز موفقیت خود را در تست‌زنی‌های بموقع و اصولی می‌داند. فرید معتقد است که تست زنی و رفع اشکال‌هایی که بعد از تصحیح تست‌ها انجام می‌داد، باعث شد تا وی با دید بهتری نسبت به سؤالات در جلسه کنکور حاضر شود. فرید اشاره می‌کند که او برای کسب نتیجه بهتر، چند بار تست زنی می‌کرد: اول، بعد از مطالعه دروس و در پایان هفته به تست‌زنی یک مبحث می‌پرداخت تا بداند که در کدام قسمت آن مبحث اشتباه دارد و کدام مطالب را بخوبی متوجه شده است، و در پایان ماه یا اتمام یک کتاب هم، فرید مبادرت به تست زنی می‌کرد. بعد از اتمام تست زنی، فرید، موارد اشکال و نکات مهم تست را، که متوجه نشده بود، در دفترچه خلاصه‌برداری یادداشت می‌کرد تا در فرصت مناسب، بخصوص در دوره جمع‌بندی، مطالعه کند. در هفته‌های پایانی نیز فرید تلاش کرد تا خود را در موقعیت کنکور قرار داده و مشابه جلسه کنکور، تست سرعتی از همه کتاب‌ها بزند. وی بعد تست‌ها را تصحیح کرده و به مطالعه نقاط اشکال خود و رفع آنها می‌پرداخت. فرید معتقد است که انجام این کار باعث شد تا او، علاوه بر اینکه همه مباحث مهم و نکته‌ای کتاب‌ها را چندین دور خوب و کامل مطالعه کند، از استرس و اضطراب کنکور نیز تا حد زیادی رها شود.

ماه مهم خرداد

سارا معتقد است یکی از اشتباهاتی که باعث شد او با وجود تلاش و مطالعه بسیار نتواند نتیجه خوبی در کنکور سال قبل به دست بیاورد، این است که از اهمیت دوره جمع بندی و مرور در خرداد ماه، غافل شد. وی به جای اینکه مثل سایر داوطلبان موفق، با یک برنامه‌ریزی خوب، به استقبال دوره جمع‌بندی در خرداد برود، تا یک هفته قبل از کنکور به مطالعه مطالب جدید پرداخت؛ زیرا احساس می‌کرد، با توجه به حجم مطالبی که تا اردیبهشت خوانده است، نمی‌تواند به تست‌های کنکور جواب دهد. همین موضوع باعث شد تا او بسیاری از مطالب و کتاب‌هایی را که قبلاً خوانده بود از یاد ببرد و نتیجه خوبی از آزمون سراسری سال گذشته نگیرد.

سارا، که الان با دیدی بسیار بهتر و برنامه‌ریزی عالی، مشغول مطالعه برای کنکور است، به همه داوطلبان توصیه می‌کند که در مدت باقی مانده تا عید، همه مطالب مهم را یک بار مطالعه و خلاصه‌برداری کنند و بعد از عید به عمومی‌ها بیشتر بپردازند، و نکته مهم تر اینکه تا حد ممکن، زمان را به تست‌زنی و مرور مطالبی که قبلاً خلاصه‌برداری شده است اختصاص دهند؛ در این میان، به توصیه سارا، که مورد تایید همه مشاوران نیز هست، کنکوری‌ها باید بتوانند در خرداد ماه، کار جمع بندی را به اتمام برسانند.

یکی از چندین راه

این تجربه، بسیار متفاوت‌تر از تجربه‌های بالاست. برای اینکه از تجربه سعید و موفقیت او برای شما بگویم، ترجیح دادم که او را در دفتر کارش ملاقات کنم. سعید، وقتی نگاه منتظر مرا دید با لبخندی گفت که تجربه او از کنکور به شش سال قبل برمی‌گردد. وی اشاره کرد با اینکه در آن روزها تلاش می‌کرده است که درس بخواند، اما انگار نمی‌توانسته بخوبی مطالب را فراگیرد. به نظر خود او، یکی از عواملی که باعث پیش آمدن این موضوع می‌شد، آن بود که وی استرس زیادی را تحمل می‌کرد. مهم‌ترین عامل استرس او هم، این بود که اگر نمی‌توانست در کنکور موفق شود، مجبور بود به سربازی برود.

زمان اعلام نتایج برای سعید، مثل یک کابوس بود؛ کابوسی که به نظر او تمام زندگی‌اش را درهم پیچیده بود. سعید هنگام اعلام نتایج نهایی آزمون سراسری، متوجه شد که در هیچ دانشگاهی پذیرفته نشده و احساس ‌کرد که دنیا برای او به آخر خود نزدیک شده است. وی وقتی که در تدارک سربازی رفتن بود، به دوستان خود فکر می‌کرد که در حال تحصیل در دانشگاه هستند و این موضوع او را بیشتر آزار می‌داد. ماه‌های اول سربازی به سختی برای سعید سپری می‌شد و وی آینده خود را مبهم و تاریک می‌دید. او وقتی سربازی را به پایان رساند هیچ امیدی برای رسیدن به آینده روشن نداشت.

سعید، وقتی به اینجای داستان رسید، لبخندی زد و ادامه داد که آن روزها به هر دری می‌زد تا بتواند بار دیگر در آزمون سراسری شرکت کرده و موفق شود. وی در یکی از روزهایی که از کلاس کنکور باز می‌گشت، چشمش به دو توریست خورد که به دنبال آدرسی می‌گشتند. سعید به طور شکسته و ابتدایی با آنها به انگلیسی صحبت کرد و منظورش را رساند. توریست‌ها از او خواهش کردند که در قبال دریافت وجهی به آنها برای رفتن به چند منطقه معروف شهرشان کمک کند، و از همین جا بود که زندگی سعید در مسیر دیگری ادامه یافت. سعید تصمیم گرفت تا زبان خود را تقویت کند و در یکی از شرکت‌های مسافرتی و گردشگری به عنوان «تور لیدر» فعالیت نماید. سعید تمام توجه خود را صرف بهتر شدن در شغلش قرار داده بود و به همین دلیل به سایت‌های مختلف سر زده و هر بار ایده‌های جدیدی می‌گرفت. وی با گذاشتن تصاویر و پیام‌های جذاب از دیدنی‌های استان محل زندگی خود و کشورش، از همه خارجی‌ها و همین طور ایرانی‌ها دعوت می‌کرد تا به این مناطق سفر کنند و اشاره می‌کرد که خود او هم به عنوان «تور لیدر» می‌تواند آنها را همراهی کند.

لبخند سعید، این بار، واضح‌تر و پر رنگ‌تر شد؛ گویی هر چه از موفقیت‌هایش می‌گفت لذت بیشتری می‌برد. سعید اشاره کرد: بعد از اینکه توانستم به همراهی چند نفر از دوستانم و استفاده از وامی که گرفتیم، دفتری بزنیم، توانستیم در مکانی بزرگتر، که در ابتدا به صورت اجاره‌ای بود، مجموعه رستورانی با غذاهای سنتی و مغازه‌ای برای عرضه صنایع دستی مردم استانمان دایر کنیم و علاوه بر خودمان که مشغول کار شدیم برای چند نفر دیگر نیز کارآفرینی کنیم.

به اعتقاد سعید تمامی ما برای کسب موفقیت در آینده تلاش میکنیم و کنکور تنها یکی از راه های رسیدن به این موفقیت است .بسیاری از داوطلبان تصور میکنند که چنان چه در کنکور سراسری به موفقیت نرسیدند،دنیا برایشان تمام شده و دیگر راهی برای موفقیت نیست.این واقعیت را نمیتوان کتمان کرد که شکست در کنکور بسیار سخت و غمگین کننده است اما با شناختی که از خود و استعداد هایمان داریم و چیزی که در آینده از خودمان انتظار داریم،متوجه میشویم که کنکور همه ی زندگی و تنها راه موفقیت نیست. بسیار از افراد در زمینه های کسب و درآمد استعداد قابل توجهی دارند و با تلاش و ممارست در این راه میتوانند به پیشرفت قابل توجهی برسند.علاوه بر این بعد از رسیدن به راهی برای کسب و درآمد،برای بدست آوردن شیوه های نوین میتوانند به تحصیل در دانشگاه بپردازند؛ چون هیچگاه برای علم اندوزی دیر نیست.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

رایگان

مشاوره کنکور

برای مشاوره تخصصی کنکور با اساتید گیلنا فرم زیر را پرکنید.ما با شما تماس می گیریم

Invalid Input

با گیلنا، کنکور آسان است

انتشارات گیلنا (کنکور آسان است)

موسسه آموزشی کنکور آسان است در سال 1373 توسط استاد حسین احمدی برای کمک و ارتقا سطح علمی کنکور و همچنین موفقیت دانش آموزان که کنکور را در پیش روی دارند، افتتاح شد. استاد حسین احمدی با مدیریت موفق خود و گردآوردن استادانی جوان و در عین حال با تجربه باعث پیشرفت این موسسه و موفقیت های چشمگیری از جمله به دست آوردن رتبه های برتر کنکور شد

کلیه حقوق این سایت متعلق به انتشارات گیلنا (کنکور آسان است)می باشد.
طراحی و پیاده سازیدیجیتال وب

فرم مشاوره رایگان

می‌توانید با تکمیل فرم زیر از مشاوره تحصیلی

رایــــگــــان و آنـــــلاین ما استفاده کنید

Invalid Input

با گیــــلنا کنـــکور آســــان است

Search