سایت مرجع کنکور | وبسایت رسمی موسسه آموزشی کنکور آسان است | مقالات کنکور | منابع کنکور

با گیلنا، کنکور آسان است

انتشارات گیلنا (کنکور آسان است)

اولین مبتکر ساخت لوح فشرده آموزش کنکور و شیوه نوین تست زنی در کشور از سال 1373

مشاوره رایگان و تخصصی با استاد حسین احمدی

الهیّات و معارف اسلامی

تعریف:

هدف از رشته الهيات و معارف اسلامي قدم گذاشتن در مسيري که به ياري مطالعه، تحقيق،‌ پژوهش و تلاش و توکل مي‌توان به شناخت خود و خداوند دست يافت.

توانایی:

تسلط به زبان عربي

علاقه مندي شديد به تاريخ و تمدن کشور هاي مسلمان

دروس رشته:

درک متون عرفانی/ متون اسلام/ منطق/ صرف ونحو عربی/ اعراب قران/ ترجمه عربی به فارسی

گرایش کارشناسی:

علوم قران و حدیث:

‌در گرايش‌ علوم‌ قرآن‌ و حديث‌ دانشجويان‌ 12 واحد تفسير قرآن‌ کريم‌ مي‌گذرانند که‌ در اين‌ 12 واحد با شأن‌ نزول‌، مفهوم‌ آيات‌ و تفسيرهاي‌ مهم‌ قرآن‌ کريم‌ آشنا مي‌شوند. همچنين‌ دانشجويان‌ 12 واحد درسي‌ در زمينه‌ علوم‌ قرآني‌ مطالعه‌ مي‌کنند که‌ در اين‌ 12 واحد با علوم‌ خاصي‌ که‌ هر پژوهشگر قرآن‌ بايد با آنها آشنا باشد مثل‌ مبحث‌ مجمل‌ و مبين‌، منطق‌ و مفهوم‌، آشنا مي‌شوند که‌ لازمه‌ فهم‌ و درک‌ قرآن‌ و تفسير و تبيين‌ آن‌ است. علاوه‌ بر مباحث‌ قرآني‌ دانشجويان‌ اين‌ گرايش‌ در بخش‌ حديث‌، با علم‌الحديث‌، فقه‌الحديث‌، مجامع‌ حديثي‌ شيعه‌ و اهل‌ تسنن‌ و اصطلاحات‌ حديث‌ آشنا مي‌شوند.

فقه ومبانی حقوق اسلامی:

گرايش‌ فقه‌ و مباني‌ حقوق‌ اسلامي‌، وظايف‌ و حقوق‌ انسان‌ را از ديدگاه‌ تشريعات‌ الهي‌ بيان‌ مي‌کند، حقوقي‌ که‌ از روي‌ حکمت‌ و بر روي‌ محور مصالح‌ خردمندانه‌ است‌ و در زمينه‌ رابطه‌ ميان‌ انسان‌ و خدا، رابطه‌ انسان‌ها با يکديگر يا وظايف‌ انسان‌ نسبت‌ به‌ خود و طبيعت‌ مي‌باشد. از همين جا مي‌توان متوجه تفاوت ميان رشته فقه و مباني حقوق اسلامي و رشته حقوق در مفهوم عام آن شد. زيرا رشته حقوق، اصولي را بيان مي‌کند که از نظر عقل و عرف بشري، رعايت آنها در زندگي براي ايجاد نظم و امنيت لازم است. اصولي که امکان دارد طبق تشخيص عقل، مصلحت موقت اما فوري داشته باشد. اما فقه بيانگر مصالحي است که در تکامل انسان تأثير دارد.

ادیان وعرفان:

در گرایش ادیان و عرفان دانشجویان با تاریخ ظهور و گسترش ادیان زنده آشنا می شوند

تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی:

گرايش‌ تاريخ‌ فرهنگ‌ و تمدن‌ ملل‌ اسلامي‌، دانشجويان‌ را با تاريخ‌ و جغرافياي‌ ممالک‌ اسلامي‌ آشنا مي‌کند؛ يعني‌ دانشجويان‌ با فرهنگ‌، عادات‌ و رسوم‌ مسلمانان‌ نقاط‌ مختلف‌ جهان‌ از جمله‌ مسلمانان ‌آسياي‌ جنوب‌ شرقي‌، شمال‌ آفريقا، اروپا و آمريکا آشنا مي‌شوند. همچنين‌ با تاريخ‌ اسلام‌ از زمان‌ ظهور پيامبر اکرم‌ تا زمان‌ حال‌، تاريخ‌ تشکيلات‌ اسلامي‌ (آشنايي‌ با نظام‌ و تشکيلات‌ دولت‌هاي‌ مسلمان‌ اعم‌ از نظام‌ مالي‌، نظام‌ اداري‌، تشکيلات‌ سياسي‌ و ...) تاريخ‌ علوم‌ (علوم‌ عقلي‌ و نقلي‌ که‌ از اسلام‌ زاده‌ شده‌ است‌)

فقه شافعی وحنفی:

بسياري‌ از دروس‌ اين گرايش با گرايش‌ فقه‌ و مباني‌ حقوق‌ اسلامي‌ يکسان‌ است. در گرايش‌ فقه‌ شافعي‌ احکام‌ عملي‌ اسلام‌ مانند عبادت‌، معاملات‌، جزا، قضا و شهادت‌ و همچنين‌ اصول‌ از ديدگاه‌ مذهب‌ شافعي‌ آموزش‌ داده‌ مي‌شود. گفتني‌ است‌ که‌ گرايش‌ فقه‌ شافعي‌ تنها از بين‌ داوطلبان‌ اهل‌ سنت‌، دانشجو مي‌پذيرد.

فلسفه وکلام اسلامی:

هدف از این رشته تربیت کارشناسان معارف اسلامی، ایجاد زمینه مناسب برای تربیت مبلغین آشنا به اصول و معارف اسلامی، تربیت محقق در علوم و معارف اسلامی، آشنایی با علم منطق به منظور جلوگیری از وقوع خطا در فکر، آشنایی با روشهای مختلف تفسیر، آشنایی با علم معانی برای فهم دقیق قرآن و متون و منابع فرهنگ اسلامی و ... می باشد.

امکان ادامه تحصیل:

در مقطع کارشناسي ارشد داراي گرايش هاي فقه مقارن و حقوق خصوصي اسلامي، فقه مقارن و حقوق جزاي اسلامي، فقه مقارن و حقوق عمومی اسلامی ، فقه و کلام اسلامی ،فقه و حقوق خانواده، فلسفه و کلام اسلامي، دين شناسي، عرفان اسلامي، فقه سیاسی، شیعه شناسی، معارف قرآن، علوم قرآن و حدیث و ... مي باشد.

اين رشته در مقطع دکتري نيز قابل تحصيل است.

موقعیت شغلی:

دايره ‌المعارف‌ها و پژوهشگاه‌ علوم‌ انساني‌

مراکز آموزشي

گرايش‌ فقه‌ و مباني‌ حقوق‌ اسلامي‌ موقعيت‌ کاري‌ بيشتري‌ دارد. چرا که‌ اين‌ گرايش‌ جنبه‌ کاربردي‌ دارد. براي‌ مثال‌ مي‌تواند به‌ عنوان‌ وکيل‌ دادگستري‌، مشاور حقوقي‌ و کارشناس‌ حقوقي‌ فعاليت‌ کند يا دفترخانه‌ اسناد رسمي‌ و دفتر ازدواج‌ و طلاق‌ داير نمايد.

بازدید 1010 بار آخرین ویرایش در شنبه, 11 شهریور 1396 17:30
محتوای بیشتر در این بخش: « مشاوره و راهنمایی تاریخ »

با گیلنا، کنکور آسان است

انتشارات گیلنا (کنکور آسان است)

موسسه آموزشی کنکور آسان است در سال 1373 توسط استاد حسین احمدی برای کمک و ارتقا سطح علمی کنکور و همچنین موفقیت دانش آموزان که کنکور را در پیش روی دارند، افتتاح شد. استاد حسین احمدی با مدیریت موفق خود و گردآوردن استادانی جوان و در عین حال با تجربه باعث پیشرفت این موسسه و موفقیت های چشمگیری از جمله به دست آوردن رتبه های برتر کنکور شد

کلیه حقوق این سایت متعلق به انتشارات گیلنا (کنکور آسان است)می باشد.
طراحی و پیاده سازیدیجیتال وب

فرم مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان خرید محصولات انتشارات گیلنا

Invalid Input

جدید ترین فروشگاه انتشارات گیلنا با بالا ترین تخفیف ها

تخفیف 20 + 5 درصدی فقط در گیلنا مارکت

Gilnamarket.com

Search