سایت مرجع کنکور | وبسایت رسمی موسسه آموزشی کنکور آسان است | مقالات کنکور | منابع کنکور

با گیلنا، کنکور آسان است

انتشارات گیلنا (کنکور آسان است)

اولین مبتکر ساخت لوح فشرده آموزش کنکور و شیوه نوین تست زنی در کشور از سال 1373

مشاوره رایگان و تخصصی با استاد حسین احمدی

احیای بناهای تاریخی

از آنجا‌یی که مطالعه، حفاظت، مرمت و احیای بناها، مجموعه ها، محوطه ها و بافتهای تاریخی عرصه های مسکونی کشور ضرورت دارد، معماران و مهندسینی که در این امر فنی، فرهنگی و هنری مهارت دارند باید مانند یک معمار و هنرمند اشراف و تسلط لازم را بر ابعاد تخصصی و مفاهیم امروزی حرفه خود داشته باشند.

ضمن اینکه نظری هوشیارانه و عالمانه به گذشته داشته باشند فارغ التحصیلان این رشته در واقع مهندسین معماری خواهند بود که میاموزند چگونه امروز را با بهره گیری از تجربیات گذشته برای آینده بسازند. افرادی خواهند بود که پلی بین معماری گذشته و آینده می توانند ایجاد کنند. این افراد تاریخ را باید خوب بشناسند و قادر باشند آثار تاریخی را تجربه و تحلیل کرده و بخوانند و مفاهیم و ارزشهای آن را استخراج و هوشیارانه بکار گیرند. و با بیانی امروزی به جامعه معرفی نمایند. از این رو سه مرحله آموزشی را باید طی کنند:

شناخت مبانی و بیان معماری گذشته و کارآموزی آن

شناخت چگونگی حفاظت و عرضه ارزشهای معماری گذشته در متن زندگی امروز و کارآموزی آن در دوره کارشناسی تاکید مرحله سوم می باشد که جنبه های اجرایی در آن بیشتر لحاظ می شود. در دوره های کارشناسی ارشد و دکترای این رشته مکث کافی در مراحل اول و دوم که جنبه های تجربه و تحلیل و تحقیقاتی بیشتری دارد خواهد شد. که در جای خود در آینده مطرح خواهد گردید.

دوره کارشناسی مرمت و احیای بناهای تاریخی یکی از دوره های آموزش عالی است که هدف آن تربیت کارشناسان و متخصصین متعهد و آشنا به شیوه های پیشرفته مطالعه، مرمت و احیای مجموعه ها و بافت های تاریخی ارزشمند کشور است. فارغ التحصیلان این رشته با کارآیی و دانش نظری و علمی می توانند نیازهای کشور را در امر نگهداری و مرمت و احیای علمی میراث گرانبها و تاریخی برطرف نمایند.

حداقل طول دوره کارشناسی مرمت و احیای بناهای تاریخی ۲ سال شامل ۸ نیمسال ۱۷ هفته ای می باشد.

دروس عمومی ۲۳ واحد ، دروس پایه ۲۳ واحد ، دروس اصلی ۴۲ واحد ، دروس تخصصی ۵۵ واحد ( با احتساب ۶ واحد پروژه نهایی)

علاوه بر نکاتی که در مقدمه به آنها اشاره شده در ضرورت و اهمیت دوره کارشناسی مرمت و احیای بناهای تاریخی باید به این نکته مهم اشاره کرد که وجود هزاران بنا و مجموعه و بافت تاریخی مهم و ارزشمند در کشور و توجه روز افزون جامعه به اهمیت این شواهد ارزنده در عرصه زندگی امروز و نقش موثری که دولت برای این میراث عظیم در برنامه های رشد و توسعه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی کشور قائل است. حضور کارشناسان و متخصصین آشنا به شیوه های پیشرفته مطالعه و مرمت احیای این آثار را امری ضروری ساخته است و تربیت نیروهای متعهد و متخصص جز از طریق آموزش سطوح عالی و مستمر و فرهنگ ساز میسر نیست.

صنعت و بازار کار

فارغ التحصیلان این رشته قادر خواهند بود با اطلاعات و دانش عمومی، نظری و تحقیقات از یک طرف و کار عملی از طرف دیگر هزاران بنای تاریخی را که در اختیار واحدهای دولتی از قبیل سازمان میراث فرهنگی کشور و سایر وزارتخانه‌ها و ارگانهای دولتی و بخش خصوصی قرار دارد، مورد مرمت و بازسازی قرار دهند و ضمن نگهداری و مرمت بناهای تاریخی، نسل جوان را برای عبرت آموزی از آثار گذشتگان یاری نمایند.

این فارغ التحصیلان خواهند توانست در برنامه‌ریزی برای مرمت بناهای تاریخی کشور و تعیین اولویت‌های ضروری با هماهنگی مسئولین و دستگاههای ذیربط مشارکت نمایند و حسب ضرورت در مورد کارهای اجرایی مرمت نیز سهیم باشند.

مطالعه، حفاظت، مرمت و احياي بناها، مجموعه‌ها، محوطه‌ها و بافت‌هاي تاريخي عرصه‌هاي مسکوني کشور، امري ضروري است. معماران و مهندسين که اين امر بسيار فني، فرهنگي و هنري را به عهده دارند بايد علاوه بر اشراف و تسلط لازم بر ابعاد تخصصي و مفاهيم امروزي حرفه‌ي خود، نظري هوشيارانه و عالمانه‌ به گذشته داشته باشند. فارغ‌التحصيلان مرمت و احياي بناهاي تاريخي در واقع مهندسين معماري امروزين هستند که فرا گرفته‌اند چگونه "امروز" را با بهره‌گيري از تجربيات "گذشته" براي "آينده" بسازند. افرادي که مي‌توانند پلي بين معماري گذشته و آينده ايجاد کنند. اين دسته از متخصصان تاريخ را خوب مي‌شناسند و مي‌توانند آثار تاريخي را تجزيه و تحليل کرده و بخوانند و مفاهيم وارزش‌هاي آن را استخراج و هوشيارانه به کار گيرند و با بياني امروزي به جامعه معرفي نمايند. فارغ‌التحصيلان دوره کارشناسي مرمت و احياي بناهاي تاريخي قادر خواهند بود به ياري اطلاعات و دانش عمومي، نظري و تحقيقاتي و تجربه عملي در مرمت و احياي هزاران بناي تاريخي که در اختيار واحدهاي دولتي از قبيل سازمان ميراث فرهنگي کشور است، نقش مؤثري داشته باشند.همچنين مي‌توانند در برنامه‌ريزي براي مرمت بناهاي تاريخي کشور و تعيين اولويت‌هاي ضروري با هماهنگي مسؤولين و دستگاه‌هاي مربوط مشارکت کرده و برحسب ضرورت در مورد کارهاي اجرايي مرمت نيز سهيم باشند.

درس‌هاي اين رشته در طول تحصيل :

دروس پايه:

انسان، طبيعت،معماري، هندسه (پرسپکتيو)، رياضيات، ترکيب، کارگاه عکاسي پايه، نقشه‌برداري.

دروس اصلي:

ايستايي، شناخت مواد و مصالح، عناصر و جزئيات ساختمان، طراحي معماري، آشنايي با هنر و تمدن اسلامي، آشنايي با بافت‌ها و محوطه‌هاي دوره اسلامي ايران، آشنايي با هنر و تمدن فرهنگ‌هاي همجوار، مديريت امور ساختمان (تشکيلات دفتري و کارگاهي) کامپيوتر و معماري،‌ آشنايي با معماري جهان، تنظيم شرايط محيطي، آسيب‌شناسي، آشنايي با باستان‌شناسي، آشنايي با مرمت تزئينات وابسته به معماري .

دروس تخصصي:

مباني نظري مرمت و احياي ابنيه و بافت‌ها، مطالعه و شناخت بناهاي تاريخي ايران پيش از اسلام، مطالعه و شناخت بناهاي تاريخي ايران اسلامي،‌ قوانين و تشکيلات مرمت، شناخت‌ سازه‌هاي سنتي بناهاي تاريخي، طرح مرمت و احياي بنا، طرح مرمت و احياي بافت‌هاي تاريخي، طرح مرمت و احياي محوطه‌هاي باستان‌شناسي، کارآموزي حفاظت و مرمت، فتوگرامتري،‌ پروژه نهايي

بازدید 837 بار آخرین ویرایش در شنبه, 01 مهر 1396 20:53
محتوای بیشتر در این بخش: « مردم شناسی موزه داری »

با گیلنا، کنکور آسان است

انتشارات گیلنا (کنکور آسان است)

موسسه آموزشی کنکور آسان است در سال 1373 توسط استاد حسین احمدی برای کمک و ارتقا سطح علمی کنکور و همچنین موفقیت دانش آموزان که کنکور را در پیش روی دارند، افتتاح شد. استاد حسین احمدی با مدیریت موفق خود و گردآوردن استادانی جوان و در عین حال با تجربه باعث پیشرفت این موسسه و موفقیت های چشمگیری از جمله به دست آوردن رتبه های برتر کنکور شد

کلیه حقوق این سایت متعلق به انتشارات گیلنا (کنکور آسان است)می باشد.
طراحی و پیاده سازیدیجیتال وب

فرم مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان خرید محصولات انتشارات گیلنا

Invalid Input

جدید ترین فروشگاه انتشارات گیلنا با بالا ترین تخفیف ها

تخفیف 20 + 5 درصدی فقط در گیلنا مارکت

Gilnamarket.com

Search

Account Suspended
Account Suspended
This Account has been suspended.
Contact your hosting provider for more information.
Status: 403 Forbidden Content-Type: text/plain; charset=utf-8 403 Forbidden Executing in an invalid environment for the supplied user