سایت مرجع کنکور | وبسایت رسمی موسسه آموزشی کنکور آسان است | مقالات کنکور | منابع کنکور

با گیلنا، کنکور آسان است

انتشارات گیلنا (کنکور آسان است)

اولین مبتکر ساخت لوح فشرده آموزش کنکور و شیوه نوین تست زنی در کشور از سال 1373

مشاوره رایگان و تخصصی با استاد حسین احمدی

نحوه ی مدیریت زمان درآزمون های تستی با آزمون های تشریحی و دانشگاهی متفاوت است.

نحوه ی مدیریت زمان

شیوه هایی که در این مقاله به آن میپردازیم،برای آزمون های تستی(چهار گزینه ای) کاربرد دارد اغلب این روش ها برای آزمون های چند درسی می باشد،یعنیآزمون هایی که به صورت مجموعه ای از دروس است.

آزمون های تشریحی دارای تفاوت هایی نسبت به آزمون های تستی و جامع می باشد :

تفاوت اول در این است که در آزمون های دانشگاهی و مدرسه ای تک درس می باشد ولی در آزمون های مجموعه ای باید زمان را بین چند درس تقسیم کنید و مشکل زمان بندی دارید.

تفاوت دوم در این است که درآزمون های مدرسه ای و دانشگاهی به دلیل این که سوالات تشریحی می باشد،تعداد سوالات کمتر است نسبت به آزمون های جامع چند درس .

دو تفاوت بالا موجب تفاوت در روش های مدیریت زمان در آزمون های تشریحی مدارس و دانشگاهی و آزمون های تستی(چهار گزینه ای) میشود.

سه روش و یک پیشنهاد مهم برای مدیریت زمان در آزمون های جامع تستی

روش اول : روش ضربدر و منفی

سوال ها ی هر درس را به ترتیب بخوانید و در مورد هر سوال تصمیم بگیرید که آیا می توانید آن سوال را در زمان کوتاه پاسخ دهید . در آزمون های تستی به سبک کنکور زمان پاسخ گویی به یک سوال عادی حدود یک دقیقه است . در هر آزمون جامع دیگر نیز می توانید زمان پیش فرض برای پاسخ گویی به هر سوال را از تقسیم زمان پاسخ گویی برای هر درس بر تعداد سوال ها به دست آورید . در صورتی که نمی توانید به آن سوال در زمان پاسخ دهید فورا آن سوال را کنار بگذارید ممکن است آن سوال دشوار باشد یا این که پاسخ گویی به آن سوال زمان بر ( وقت گیر) باشد . در کنار سوال های دشوار یک علامت منفی بگذارید و دور آن دایره بکشید و در کنار سوال های زمان بر یک علامت ضربدر بگذارید . در صورتی که در پایان آزمون وقت داشتید با یک استراتژی بازگشت مناسب به سراغ این سوال ها بازخواهید گشت .

وقتی در نوبت اول به سوال های ساده تر پاسخ می دهید در پایان آزمون افسوس نخواهید خورد که سوالی را که بلد بوده اید از دست داده اید .

شاید در ظاهر اجرای این روش ساده به نظر برسد اما برای آن که روش ضربدر و منفی را به خوبی و درستی اجرا کنید به دو مهارت مهم نیاز دارید : مهارت اول مهارت فراشناختی است باید فورا تشخیص دهید که کدام سوال ساده کدام سوال دشوار و کدام سوال وقت گیر وزمان بر است . مهارت دوم مهارتی است که به هوش هیجانی شما مربوط است ، باید اراده ی قوی داشته باشید تا سوال هایی که بلد هستید اما زمان بر و وقت گیر هستند را کنار بگذارید و به سراغ سوال های ساده تر بعدی بروید .

توجه کنید دو روش بعدی یعنی روش زمان های نقصانی و استراتژی بازگشت زمانی کارساز خواهند بود که شما روش ضربدر و منفی را اجرا کرده باشید .

روش دوم : روش زمان های نقصانی

برای هر درس کمی کمتر از زمان پیشنهادی در دفترچه ی سوال در نظر بگیرید . این یک روش مکمل برای روش ضربدر و منفی است . سعی کنید سوال های هر درس را در زمانی کوتاه تر از زمان پیشنهادی به اتمام برسانید . در کنکور سراسری زمان درس های عمومی یعنی ادبیان و عربی و دین وزندگی و زبان هر کدام بین هفده دقیقه تا بیست دقیقه پیشنهاد شده است . ما برای این درس ها، زمان نقصانی را پانزده دقیقه ( یعنی یک ربع ساعت ) پیشنهاد کرده ایم . وقتی شما این زمان ها را رعایت کنید در پایان درس های عمومی ، پانزده دقیقه وقت اضافی خواهید داشت که می توانید به تشخیص خود صرف استراتژی بازگشت کنید و در زمانی که ذخیره کرده اید به سراغ درس ها و سوال هایی که برایتان مهم تر و ضروری تر است بروید و روی سوال های زمان بر و سوال های دشوارتر وقت بگذارید . با خیال آسوده از این که به همه ی سوال های ساده در تمام درس ها پاسخ داده اید اکنون به سراغ سوال های دشوارتر و وقت گیرتر می روید .

روش سوم : استراتژی بازگشت

معنی استراتژی بازگشت این است که شما بدانید زمان ذخیره شده در پایان آزمون را صرف کدام درس ها و کدام سوال ها بکنید .هر دانش آموزی اولویت های خود را دارد و می توان گفت که تقریبا هیچ دو دانش آموزی ، استراتژی بازگشت یکسان ندارند . زیرا میزان تسلط آن ها بر درس های مختلف متفاوت است و تصمیم هایی که در ابتدای آزمون می گیرند و هدف گذاری هایی که برای پاسخ به هر درس دارند با دانش آموزان دیگر فرق می کند . برای این که بتوانید به یک استراتژی مناسب در بازگشت به سوال ها در پایان هر آزمون بگیرید خوب است استراتژی های بازگشت دانش آموزان برتر سال های گذشته را بخوانید اما متناسب با نیاز خود از ابتدای سال چند روش را تمرین کنید تا به بهترین استراتژی که مناسب خود شماست برسید .

پیشنهاد چهارم : قبل از شروع آزمون برای هر درس هدف گذاری انجام دهید و یک نقشه ی ذهنی برای پاسخ گویی به درس ها و سوال ها طراحی کنید .

می گویند هر چیزی دو بار ساخته می شود یک بار در ذهن ما و بار دوم در عالم واقعیت . قبل از شروع آزمون هدف گذاری چند از ده خود را برای هر درس بنویسید ممکن است تصمیم بگیرید در یک درس ، از هر 10 سوال به پنج سوال پاسخ دهید و در درس دیگر به 8 سوال و در درس دیگر به سه یا چهار سوال . اگر هدف گذاری تان از آغاز معلوم باشد در جلسه ی آزمون آرامش بیشتری خواهید داشت و روش های مدیریت زمان را با تسلط و اطمینان بیشتری اجرا خواهید کرد .

شباهت ها و تفاوت های مدیریت زمان در امتحانات کلاسی و آزمون های جامع تستی

در امتحانات کلاسی زمان در نظر گرفته شده برای امتحان ، بیشتر از آزمون های جامع تستی است . تعداد سوال ها نیز کمتر از آزمون های جامع چند گزینه ای است .بنابراین می توانید در ابتدای آزمون همه ی سوال ها را یک بار به صورت گذرا مطالعه کنید و تصمیم بگیرید پاسخ گویی به کدام سوال ها را در اولویت قرار دهید . در آزمون های جامع تستی اگر بخواهید همه ی سوال ها را یک بار بخوانید وقت را از دست خواهید داد اما در امتحانات کلاسی می توانید این کار را انجام دهید زیرا زمان امتحانات مدرسه ای معمولا بیشتر است .

بهتر است ابتدا سوال هایی که برایتان ساده تر هستند را انتخاب کنید و به آن ها پاسخ دهید و سپس به سراغ سوال های زمان بر تر و دشوارتر بروید .

یک ویژگی دیگر که مدیریت زمان در آزمون های کلاسی را در مقایسه با آزمون های جامع تستی ساده تر می کند این است که در آزمون های کلاسی قرار نیست بین چند درس مختلف زمان را تقسیم کنید و فقط باید روی یک درس و سوال های همان درس تمرکز کنید در صورتی که در آزمون های جامع قرار است زمان را بین درس های مختلف و سوال های مختلف تقسیم کنید . در آزمون های مدرسه ، زمان را روی سوال های یک درس تقسیم خواهید کرد .

از این دو تفاوت که بگذریم بقیه ی توصیه های برایمدیریت زمان در جلسه ی امتحان را می توانید برای آزمون های کلاسی هم به کار بگیرید . مثل داشتن نقشه ی ذهنی و هدف گذاری برای آزمون . زمان های نقصانی یعنی سعی کنید یک بار سوال های ساده تر را پاسخ دهید و سپس وقت خود را صرف سوال های وقت گیرتر و دشوارتر کنید و هم چنین داشتن استراتژی بازگشت ، گرچه در آزمون های مدرسه ای به علت تعداد کمتر سوال ها ، مدیریت زمان ساده تر است .

مهارت های مدیریت زمان در جلسه ی آزمون را به تدریج افزایش دهید .

به یک باره نمیتوان به تسلط و مهارت در بحث مدیریت زمان رسید،این مسئله ایست که به تدریج میتوان به آن دست یافت قبل از هر آزمون باید بسیار درباره ی آزمون و شرایط حاکم بر آن فکر کنید و با نقشه ی قبلی به سراغ آزمون بروید و آن نقشه را بار ها مرور کنید تا ملکه ی ذهنتان شود.مدیریت زمان از جمله موضوعاتی است که با توجه به آزمون های منظم ایجاد مشود و به تدریج از این مهارت میتوانید در سایر قسمت های زندگی استفاده کنید.

مقالات بیشتر

  • Ordering
cache/resized/b5a522ee7fe5fa925b76fc062cc77e51.jpg
مقاومت دانش آموزان در برابر خواب در سال کنکور روش های استاد حسین احمدی برای جلوگیری از خواب آلودگی هنگام مطالعه: اولین توصیه اکید حسین احمدی برای جلوگیری از خواب آلودگی هنگام مطالعه دقت در نحوه نشستن می باشد، به این صورت که اگر شما درازکشیده و یا در تخت بخوابید و مطالعه کنید،میزان اکسیژن رسانی به مغز کم میشود و زود تر از موعد مقرر خواب به سراغ شما می آید دومین راهکار به این صورت است که از بی ...
cache/resized/b5a522ee7fe5fa925b76fc062cc77e51.jpg
چگونه درس بخوانیم که فراموش نکنیم؟ به خاطر سپردن تمامی درس ها به این جمله توجه کنید مطمئنم بارها این جمله را شنیده اید یا خود با این مشکل مواجه شده اید مؤسسه گیلنا برای شما راه کاری فوق العاده ارائه میکند تا دیگر از این مشکل رنج نبرید ،دلسرد نشوید و درس را با انگیزه بالا تر مطالعه کنید . «خیلی برنامه‌ریزی کرد‌م، کلی کلاس رفتم، کلی وقت گذاشتم و یه ‌عالمه زحمت کشیدم. حالا که شروع کرد‌م ...
cache/resized/b5a522ee7fe5fa925b76fc062cc77e51.jpg
مرور دروس برای کنکور چگونه است؟برنامه ریزی برای مطالعه دروس کنکوری با گیلنا همانطور که در مقاله های دیگر روش به خاطر سپردن درس هارا عنوان کردیم در مورد این موضوع که تنها راه به خاطر سپردن درس ها مرور آنهاست صحبت کوتاهی به میان آمد که در این مقاله به طور مفسل راه های آن را عنوان میکنیم. چگونه دروس را مرور کنیم؟ ۱- به طور طبیعی در بسیاری از اوقات داوطلبان مطالبی را که مطالعه می ...
cache/resized/b5a522ee7fe5fa925b76fc062cc77e51.jpg
افزایش سرعت تست زنی درکنکور سراسری سرعت تست زنی داوطلبان کنکور باید بدانند تنها تسلط خوب بر روی درس ها درکنکور کافی نیست شما هرچقدر تسلط بر روی درس ها داشته باشید و به خوبی مطالعه و مرور کرده باشید اگه در زمان کنکور مهارت تست زنی سریع را ندانید، ممکن است به بسیاری از تست هایی که میتوانستید به آنها جواب دهید را بخاطر اتمام وقت دیگر نتوانید بزنید در این مقاله مهارت تست زنی سریع را به شما آموزش ...
cache/resized/b5a522ee7fe5fa925b76fc062cc77e51.jpg
موقع درس خوندن تمرکز ندارمیادگیری روش های تمرکز کردن برای درس خواندن و موفق شدن در سال کنکور آیا شماهم موقع درس خواندن نمیتوانید تمرکز کنید ؟ آیا شماهم موقع درس خواندن گل های فرش هم برایتان جذاب میشود / این مشکل بیشتر داوطلبانی است که به ما مراجعه میکنند ،این مشکل ربطی به حافظه و هوش شما ندارد با آموختن مهارت تمرکز میتوانید به راحتی درس بخوانید. چرا نمیتوانید تمرکز کنید؟ در دنیای مدرن ...
cache/resized/b5a522ee7fe5fa925b76fc062cc77e51.jpg
سردرگمم و نمیدونم از کجا شروع کنم!برنامه ریزی کنکور با گیلنا ما به شما حق می دهیم اگر سردرگم باشید و ندانید از کجا شروع به درس خواندن کنید. زیرا تابه حال به این شیوه مطالعه نکردید که حجم کتاب ها و تنوع درس ها زیاد باشد، به همین دلیل شاید ندانید که از کجا باید شروع به درس خواندن کنید یا اول چه درسی را بخوانید؟ اصلا از کدام پایه استارت بزنید؟ اختصاصی یا عمومی بخوانید؟ اصلا چه شکلی بخوانید ؟ ...
cache/resized/b5a522ee7fe5fa925b76fc062cc77e51.jpg
یک برنامه ریزی خوب روزانه چه خصوصیاتی دارد؟یک برنامه ریزی خوب برای موفقیت در کنکور با انتشارات گیلنا برنامه ریزی در هرکاری باعث میشود رسیدن به هدف را 100 درصد کند اگر برای شماهم رسیدن به هدف زندگیتان مهم است و آینده ی خود را در رسیدن به این هدف میبینید، پس باید برنامه ریزی داشته باشید ، یک برنامه ریزی خوب ویژگی هایی دارد و همچنین دارای انواع مختلف میباشد پس اول این مقاله را مطالعه کنید و سپس ...
cache/resized/b5a522ee7fe5fa925b76fc062cc77e51.jpg
موثرترین راه برای موفقیت در کنکور بهترین راه برای موفقیت در کنکور سراسری درس خوندی؟ همه چیو بلدی؟ مطمئنی؟پس چراسر جلسه یادت نمیاد یا درصد پایینی میزنی ؟ چرا دوستات چیزی که خوندن یادشون میمونه و درست جواب میگیرن؟ تاحالا به این فکر کردی شاید روش درس خوندنت درست نیست؟ اینکه یادت میره هیچ ربطی به هوش و حافظه ات نداره باید روش درس خوندنتو عوض کنی ما دراین مقاله بهترین روش درس خوندن رو بهت آموزش ...
Load More

با گیلنا، کنکور آسان است

انتشارات گیلنا (کنکور آسان است)

موسسه آموزشی کنکور آسان است در سال 1373 توسط استاد حسین احمدی برای کمک و ارتقا سطح علمی کنکور و همچنین موفقیت دانش آموزان که کنکور را در پیش روی دارند، افتتاح شد. استاد حسین احمدی با مدیریت موفق خود و گردآوردن استادانی جوان و در عین حال با تجربه باعث پیشرفت این موسسه و موفقیت های چشمگیری از جمله به دست آوردن رتبه های برتر کنکور شد

کلیه حقوق این سایت متعلق به انتشارات گیلنا (کنکور آسان است)می باشد.
طراحی و پیاده سازیدیجیتال وب

فرم مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان خرید محصولات انتشارات گیلنا

Invalid Input

جدید ترین فروشگاه انتشارات گیلنا با بالا ترین تخفیف ها

تخفیف 20 + 5 درصدی فقط در گیلنا مارکت

Gilnamarket.com

Search

Account Suspended
Account Suspended
This Account has been suspended.
Contact your hosting provider for more information.
Status: 403 Forbidden Content-Type: text/plain; charset=utf-8 403 Forbidden Executing in an invalid environment for the supplied user